O Św. Rochu

Św. Roch urodził się w 1295 jako jedyny syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców, rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą. By nie zarażać innych ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć.

W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha. Na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, stąd w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki.

Mieszkańcy Mikstatu w podziękę Św. Rochowi za ocalenie od zarazy wybudowali w 1773r. drewniany Kościół Św. Rocha. Znajduje się on na wzgórzu poza miastem, gdzie na początku XIX wieku został przeniesiony cmentarz.

Co roku w dniu śmierci Św. Rocha czyli 16 sierpnia w Mikstacie odbywają się uroczystości ku czci Św. Rocha.

W tym dniu na cmentarzu wokół kościoła na mszy św. gromadzą się gospodarze, mieszkańcy oraz pielgrzymi aby później razem ze swoimi zwierzętami przejść w procesji przed kapłanem, który je błogosławi. Na błogosławieństwo przyprowadzane są:  konie, bydło, psy i koty oraz inne małe zwierzątka. Na zakończenie błogosławieństwa tradycyjnie zostają wypuszczone gołębie.  Po uroczystościach na cmentarzu najmłodsi udają się na tzw.„budy”.


30.03.2007r. Św. Roch został ustanowiony Patronem Miasta Mikstat.